Čínské Xiaomi je známé tím, že dokáže za rozumné peníze nabídnout výkonné a kvalitní produkty. Není tomu jinak ani u jejich smart home systému Mi Home. Pojďme se podívat, co vše nabízí a jaké jsou jeho možnosti.

Aplikace MiHome

Veškeré chytré spotřebiče od Xiaomi se ovládají a nastavují pomocí aplikace Mi Home, ta je dostupná pro Android a iOS. Můžete přes ní například zapínat světla, měnit jejich barvu, spustit úklid vysavačem a nebo třeba nastavit požadovanou vlhkost vzduchu v místnosti. Skutečná chytrá domácnost je ale hlavně o automatizaci, abyste v ideálním případě nic manuálně ovládat nemuseli. Pomocí různých scénářů si tak můžete snadno nastavit, aby se na chodbě přes den automaticky rozsvítilo bílé světlo, ale v noci příjemně oranžové s nižší intenzitou. V obývacím pokoji se ve dne může rozsvěcet stropní světlo s vysokou svítivostí a večer jen malá lampa, která postupně přechází ze žluté do červené barvy a simuluje tak západ slunce. Naopak ráno vám může zpříjemnit vstávání postupné rozsvěcení světel v ložnici. Před odchodem z domů vás světelná signalizace může upozornit na otevřené okno a když domov opustíte, vše se zhasne, vypne a může začít vysávání. Možnosti jsou téměř neomezené a vytváření scénářů v aplikaci je velmi jednoduché.

Osvětlení

Základem každé chytré domácnosti je automatizace osvětlení pomocí senzorů pohybu a časových plánů, zapomeňte na klasické vypínače. Xiaomi vyrábí osvětlení pro svůj ekosystém pod značkou Yeelight, od bílých a barevných žárovek, LED pásků, přes stropní světla až po noční lampy. Já osvětlení vnímám jako velmi důležitý prvek, který dokáže do značné míry ovlivňovat vaší náladu a to, jak se zrovna cítíte. Pokud si vystačíte s časovými plány, bez použití senzorů, nebudete potřebovat nic dalšího, světla se spárují s aplikací, připojí přes Wi-Fi k vašemu routeru a je hotovo.

Brána

Pokud ale budete chtít využívat senzory a pokročilejší automatizaci, neobejdete se bez centrální jednotky, tzv. brány. Tu si můžete koupit samostatně nebo ve zvýhodněné sadě se základními senzory a bezdrátovým tlačítkem. Senzory s bránou komunikují pomocí nízkoenergetické technologie ZigBee a výrobce slibuje výdrž baterií cca rok. (Aktualizace: U nás baterky v senzorech drží už čtvrtým rokem). Zmíněnému bezdrátovému tlačítku lze nastavit různé akce na klik, dvojklik a dlouhé stisknutí. Brána má po obvodu LED osvětlení, lze tak použít i jako noční světlo nebo třeba signalizaci otevřeného okna.

Zabezpečení

Xiaomi Home poskytuje i základní zabezpečení domácnosti a alarmu. Nejedná se sice o nijak sofistikovaný systém, na druhou stranu je to pořád lepší než nic. Kromě senzorů pohybu má Xiaomi i magnetické senzory otevřených dveří/oken. V případě, že některý ze senzorů zaznamená otevření dveří/okna nebo pohyb ve vaší nepřítomnosti, rozezní se hlasitý alarm a vám přijde notifikace na telefon.

Úklid

Xiaomi vyniká i v oblasti robotických vysavačů a za rozumné peníze nabízí jedny z nejpokročilejších systémů. Robot si postupně zmapuje byt a v aplikaci ho potom můžete poslat vysávat jen konkrétní místnost. Vysávání můžete spouštět i na dálku, když nejste doma a nebo může začít automaticky, když odejdete do práce. Robotický vysavač vám za rok ušetří desítky hodin vašeho životního času a přestože se počáteční investice může zdát vysoká, tak dlouhodobě je to jedna z nejlepších investic, kterou můžete udělat.

Vzduch

Pokud vás zajímá kvalita vzduchu, který doma dýcháte, bude vás zajímat i tento odstavec. U nás naštěstí znečištění vzduchu není takový problém jako v Číně, takže čističky vzduchu od Xiaomi ocení spíš jen ten, kdo bydlí blízko rušné silnice nebo alergik. Co je ale důležité pro všechny z nás, je relativní vlhkost vzduchu, která by se měla pohybovat kolem 60% a s tím vám může pomoci zvlhčovač vzduchu, který Xiaomi také vyrábí.

Ovládání hlasem

Xiaomi Home je možné ovládat i hlasem pomocí chytrých asistentů Google Assistant, Amazon Echo nebo Apple HomeKit. Pokud máte telefon s Androidem, můžete ovládat Xiaomi domácnost hlasem i v češtině, pomocí české hlasové asistentky Antelli, kterou vyvíjím.

Vyplatí se?

Z pohledu poměru cena/kvalita rozhodně. Pokud hledáte dostupný ekosystém pro vaší chytrou domácnost, je Xiaomi Home dobrá vloba. My používáme Xiaomi Home od roku 2017 a až na občasné výpadky u čínských serverů vše funguje výborně. Spotřebiče, které koupíte u nás už se připojují na evropské servery, kde ty problémy s připojením nenastávají. Naštěstí už existuje způsob, jak i zařízení určená pro čínský trh připojit k evropským serverům. Koupil bych si Xiaomi Home znovu? Jednoznačně!

Předchozí článekRoidmi – Bluetooth do auta za pár korun
Následující článekZe starého tabletu nový smart displej