Je výkonnější, má vyšší rozlišení a zároveň je menší, lehčí a levnější než jeho předchůdce. Přináším vám jednu z prvních českých recenzí VR headsetu Oculus Quest 2 a přímé srovnání s první generací. Bude tohle vaše první VR?

Zdá se, že samostatné (standalone) VR headsety, ke kterým nepotřebujete herní počítač za desetitisíce, čeká velká budoucnost. Když jsem si před rokem pořídil Quest 1, byl jsem z něj nadšený a vlastně dodnes jsem. Není to totiž ta věc, kterou si koupíte, týden jí používáte a pak se na ní práší, alespoň u nás ne. Hry a aplikace neustále přibývají a je vidět, že vývojáři berou platformu Quest vážně, protože kvalita her se za ten rok neskutečně posunula, ale s ní i nároky na výpočetní výkon. Quest 2 tak otevírá vývojářům nové grafické možnosti a já jsem velmi zvědavý, co za tituly nás v roce 2021 čeká.

Headset

Zatímco u původního Questu použil Oculus (už v té době) 2 roky starý chipset Snapdragon 835, tak v případě dvojky je to nejnovější Snapdragon XR2. Ten byl vyvinutý na míru právě pro VR/AR a slibuje až dvojnásobný výkon. Co se týče operační paměti, tak Quest 2 si polepšil o 2GB, na 6GB. Oculus uvedl opět dvě paměťové varianty, tentokrát 64GB a 256GB. Nově přibyla podpora Wi-Fi 6, což se bude hodit pro bezdrátové hraní PC VR her. Headset samozřejmě můžete připojit k počítači i přes USB kabel a hrát tak počítačové hry přes Oculus Link. Základní zvuk poskytují malé repráčky u uší, ale kvalitní sluchátka posunou zážitek na úplně jinou úroveň, já používám pecky Sennheiser Momentum In-Ear G.

Quest 2 má v sobě baterii o kapacitě 3640mAh a na jedno nabití vydrží při hraní něco málo přes 2 hodiny a až 3 hodiny při sledování filmů nebo prohlížení internetu. Headset váží 503g, je tak o necelých 70g lehčí než první generace a je to na hlavě znát. Přesto doporučuju si pořídit vylepšený pásek Elite Strap, který je mnohem pohodlnější než ten základní.

Ovladače a tracking

Ergonomie ovladačů byla výborná už i u původního Questu. Rozložení tlačítek zůstalo skoro stejné. Na vrchní straně najdete směrový joystick, dvě herní tlačítka a jedno funkční (menu/domů). Vpředu je tlačítko spouště pro ukazovák, používané třeba při střílení. Z boku pak tlačítko pro prostředník, většinou k uchopení předmětů. Všechna tlačítka jsou kapacitní, poznají tedy i to, že se jich jen dotýkáte. Celkově se nové ovladače drží ještě o něco lépe, mají výraznější zpětnou vazbu a lépe vyřešenou šachtu a kryt na baterky. Do ovladačů se vkládá jedna AA tužková baterka, která vydrží cca 30 hodin hraní.

Ke snímání vašeho pohybu Quest 2 využívá kombinaci několika technologií. Tou hlavní jsou 4 kamery na headsetu, které se starají jednak o orientaci v rámci místnosti a zároveň dokáží v infračerveném spektru přesně snímat polohu ovladačů, kde jim pomáhají ještě gyroskopy a akcelerometry. Výsledkem je velmi precizní tracking, který Oculusu může spousta výrobců tiše závidět.

Abyste při hraní do něčeho nenarazili, tak si v rámci místnosti ovladačem kolem sebe v podstatě nakreslíte herní oblast a v případě, že se v zápalu hraní budete blížit k překážce, zobrazí se před vámi mřížka.

Displej

Tady můžeme vidět poměrně zásadní změny. Jednak došlo ke zvýšení rozlišení na jedno oko z 1440×1600 na 1832×1920. To znamená zhruba 50% nárůst počtu pixelů a na ostrosti obrazu je to velmi znát. Už se ale nejedná o dva AMOLED displeje, nýbrž jeden velký LCD, co to znamená? Znamená to, že černá u Questu 2 není tak černá jako u Questu 1 a s tím souvisí i nižší kontrast technologie LCD oproti AMOLED. Což je trochu škoda, ale nic zásadního a převažují spíš ty výhody. Máme tady vyšší obnovovací frekvenci 90Hz (oproti 72Hz), jemnější rozlišení a lepší matici subpixelů, díky čemuž jednotlivé pixely téměř nevídíte. Co se týče nastavení IPD (vzdálenost mezi středy očí), tak je na výběr ze tří možností: 58mm, 63mm, 68mm. Lidem, kteří nosí brýle doporučuju si nechat vytisknout tyto rámečky, které se nacvaknou na čočky a zabrání tak poškrábání.

Hry, aplikace a multimédia

Na oficiálním Oculus Store je momentálně k dispozici přes 60 her a aplikací různých žánrů, včetně kreativních a logických her pro děti. Vše se instaluje přímo na brýlích, počítač není vůbec potřeba. Já nejčastěji hraju asi Beat Saber, Pistol Whip a Population: One, u kterých se na vyšší obtížnosti člověk pěkně zapotí a protáhne. Mám v plánu o nejzajímavějších hrách napsat samostatné články, je toho celkem hodně k objevování a často jsou to zcela unikátní zážitky.

Z aplikací je zajímavý například Tilt Brush od Googlu. Což je v podstatě kreslení v prostoru, k dispozici je nespočet štětců, nástrojů a barev. Jak už jsem zmínil, v Oculus Store je i spousta her pro děti, třeba interaktivní omalovánky Color Space, Angry Birds, Gadgeteer, Minigolf a další.

A kdyby vám nestačila nabídka oficiálního obchodu, tak je tady ještě neoficiální SideQuest, kde najdete nepřeberné množství her a aplikací. Kromě her samozřejmě můžete na Questu sledovat třeba Netflix nebo YouTube, obraz je potom podobně velký jako v kině.

Má to jeden háček

Zní to všechno až moc dobře na to, aby v tom nebyl háček. K používání Questu 2 totiž potřebujete účet na Facebooku s vaším reálným jménem. A podmínky jsou docela striktní, pokud Facebook zjistí, že používáte falešný účet, může vám ho zrušit včetně her, které jste si koupili. Vzhledem k tomu, jak Facebook nakládá s osobními údaji uživatelů, tak tohle může být pro mnohé důvod, proč si Oculus Quest 2 nekoupit. Na druhou stranu ale dostupnější VR na trhu nenajdete.

64GB nebo 256GB?

Tahle otázka se v diskuzích řeší velmi často a tak k tomu přidám i svůj pohled. Většina dnešních her má někde mezi 1-3GB a tak 64GB bude určitě většině lidem stačit. Pokud by vám náhodou docházelo místo, tak stačí odinstalovat hry, které nehrajete nebo jste dohráli. Na druhou stranu, některé hry jsou i výrazně větší (The Walking Dead cca 10GB) a myslím si, že do budoucna bude ten software růst, kvůli lepší grafice, větším světům, delším příběhům… Takže pokud nechcete řešit místo a mít nainstalovanou spoustu her najednou, tak sáhněte raději po 256GB. 64GB ale bude většině běžných uživatelů určitě stačit.

Závěrem

Nová generace Questu přinesla přesně to, co se od ní očekávalo. Je to nejlepší vstupenka do VR pro všechny, kteří nechtějí řešit počítač, kabely, ale prostě nasadit brýle a hrát, tvořit nebo sledovat filmy na obrovském plátně.

České ceny jsou nastavené na 12 490 Kč za 64GB a 15 990 Kč za 256GB.

Předchozí článekNetatmo Valves – Snižte si náklady na topení