Chytré termostatické hlavice Netatmo Valves jsem objevil teprve nedávno a protože začala topná sezóna, rozhodl jsem se je vyzkoušet. Výrobce slibuje snížení nákladů na topení až o 30%. Věděli jste, že i obyčejné radiátory ústředního topení můžete automatizovat?

Jak to funguje?

Princip termostatických hlavic je jednoduchý. Mají v sobě teploměr a pokud teplota klesne pod nastavenou úroveň, tak malý motor uvnitř hlavice povolí ventil a radiátor začne topit. Ve chvíli, kdy dosáhne požadované teploty, tak zase ventil zavře. Regulace probíhá plynule a systém se snaží spotřebu optimalizovat, což ve finále vede k nižšímu vyúčtování za teplo.

Centrální jednotka

Centrální jednotka se zapojuje do zásuvky a stará se o řízení sítě hlavic a zprostředkování komunikace s mobilní aplikací. Zároveň v ní jsou uložené časové plány a ukládá historii teploty. K internetu se připojuje prostřednictvím Wi-Fi a s hlavicemi komunikuje v pásmu 868 MHz.

Instalace

Nejdřív jsem se trochu obával kompatibility hlavic s ventily na našich radiátorech. Výrobce ale do balení dává i sadu šesti adaptérů, díky kterým údajně pokrývá kompatibilitu s 90% hlavicemi na trhu. Samotná montáž je tak velmi snadná a zvládne to každý. Stačí původní hlavice demontovat a našroubovat místo nich Netatmo Valves s příslušným adaptérem. Po vložení dvou AA tužkových baterií a spárování s centrální jednotkou se provede automatická kalibrace, kdy si hlavice zjistí rozsah ventilu a to je vše.

Aplikace

K ovládání hlavic a nastavení časových plánů slouží aplikace Netatmo Energy, která je dostupná pro Android i iOS a je dokonce v češtině. Na hlavní obrazovce máte přehled všech hlavic s aktuální a požadovanou teplotou. Po jejich rozkliknutí můžete upravit teplotu v místnosti na určenou dobu. Po uplynutí této doby se hlavice vrátí k teplotě podle časového plánu. Když telefon otočíte na šířku, zobrazí se vám graf s historií teploty a vytápění. Máte tak perfektní přehled o tom, kdy se topení zapne a jak dlouho mu trvá, aby dosáhlo požadované teploty. Netatmo také podporuje Google Home a Apple HomeKit, teplotu tak můžete nastavit i hlasem.

Časové plány

Díky automatizaci pomocí časových plánů můžete jednou pro vždy zapomenout na otáčení hlavicí u radiátoru. V aplikaci si jednoduše nastavíte, že přes den chcete mít v místnosti 22°C a v noci 18°C a o vše ostatní už se postará Netatmo. Funguje to skvěle a můžete si tak být jistý, že se někde v bytě netopí zbytečně.

Předpověď vytápění

Zajímavou funkcí je předpověď vytápění. Centrální jednotka se s postupem času učí, jak dlouho jednotlivým radiátorům trvá vytopit místnost na požadovanou teplotu. A podle toho potom zapíná topení ráno s předstihem, abyste měli vytopeno ve chvíli, kdy vstáváte. Geniální.

Zpracování

Kromě toho, že jsou hlavice funkční, tak jsou i pěkně designově zpracované. Mají na sobě úsporný e-ink displej, který zobrazuje aktuální teplotu. Tu můžete plynule upravovat po 0,5°C pootočením hlavice doleva nebo doprava. Výrobce v balení ještě dodává barevné samolepící kroužky, kterými si můžete hlavice barevně odlišit.

Možná se ptáte, jak je to s hlukem ve chvíli, kdy motor uvnitř hlavice pracuje. Za sebe můžu říct, že mě to nijak neobtěžuje, je to v podstatě takové tiché zabzučení, které trvá pár sekund. Tužkové baterie mají podle výrobce vydržet napájet zařízení až rok, což je za mě dostačující.

Vyplatí se?

Cena za Netatmo Valves Starter Packu, který obsahuje centrální jednotku a dvě hlavice (další lze dokoupit samostatně), se může zdát celkem vysoká. Pohybuje se mezi 4-5 tisíci Kč. Zkuste se ale podívat na vaše vyúčtování za teplo a odečtěte z něj 30% (i kdyby jen 20%). Mě z toho vychází, že investice do chytrých hlavic se vrátí za jednu až dvě topné sezóny a další roky pak ušetří tisíce korun. Z mého pohledu se tak jedná o celkem rozumný nákup a navíc zajímavé rozšíření chytré domácnosti.

Předchozí článekKODI + Stream Cinema – Když Netflix nestačí
Následující článekOculus Quest 2 – VR ještě dostupnější