Po dvou spokojených letech s Nexusem 6P jsem si říkal, že už je na čase ho poslat do důchodu a pořídit něco nového… ale co? Jsem Googlem rozmazlený uživatel, který chce čistý Android, svižný hardware, rychlé aktualizace, dlouhodobou podporu a alespoň průměrný foťák. A to vše s rozumnou cenovkou. Je vůbec něco takového na trhu, kromě předraženého a hardwarově průměrného Pixelu? Vypadá to, že ano a nakonec jsem vybral OnePlus 5T. Je to opravdu „zabiják vlajkových lodí“?

Nejdůležitější kritéria výběru jsem vyjmenoval a z toho vyplývá, že výrobci jako Samsung, LG, Huawei, atd. jsou venku ze hry. Grafické nadstavby a systém plný zbytečných předinstalovaných aplikací, z toho se mi dělá vyrážka. Takže se nabízel Pixel 2 XL, ten má ale problémy s displejem, nebo nějaká Nokia v programu Android One a nebo telefon, který má výbornou podporu alternativních ROM, např. LineageOS (dříve CyanogenMod). Nakonec mě tohle hledání dovedlo až k OnePlus. Možná jste o tomto výrobci slyšeli a možná vůbec ne.

Kde se vzal OnePlus?

Jejich prvním telefonem byl v roce 2014 OnePlus One, který vznikl právě ve spolupráci s vývojáři CyanogenModu, aby zajistili co nejlepší podporu. Následoval OnePlus Two, OnePlus X, dále 3, 3T, 5 a nyní 5T. Čtyřku byste hledali marně, protože OnePlus je čínský výrobce a v Číně je číslo 4 považované za nešťastné, protože výslovnost je podobná s místním výrazem pro smrt. U původu firmy ještě zůstaneme, novinkou pro mě byla informace, že OnePlus spadá pod společnost BKK Electronics, která vyrábí i telefony Oppo a Vivo. Což v Evropě sice nejsou příliš známá jména, v Číně ale patří mezi ty největší. Telefony OnePlus tak vycházejí a těží z výrobních procesů společností Oppo a Vivo, takže kvalita zpracování určitě není něco, čeho byste se měli bát.

OnePlus trochu vybočuje z řady oproti klasickým výrobcům a to proto, že na trhu má vždy pouze jeden model a když vyjde nový, tak ten předchozí se přestává vyrábět a prodávat. Ovšem na rozdíl od jiných výrobců, tyto starší modely nadále dostávají aktualizace po nadstandardně dlouhou dobu (2-3 roky). Nový model u OnePlus zpravidla přichází každých 6 měsíců. Na jaře je to nová číslovka a na podzim potom vylepšená verze s přívlastkem T. Brzy tedy můžeme očekávat OnePlus 6 a ještě letos na podzim OnePlus 6T. Já jsem se rozhodl nečekat na šestku a po shlédnutí několika recenzí jsem měl jasno, že 5T je ten vyvolený.

OxygenOS je skoro čistý Android

Určitě je dobré zmínit, že OnePlus velmi důsledně naslouchá komunitě uživatelů prostřednictvím fóra a dobře ví, jaká je jejich cílová skupina – uživatelé unavení grafickými nadstavbami a předinstalovaným bloatwarem. Proto se snaží udržet podobu OxygenOS v co nejčistější podobě a přidává pouze pár užitečných funkcí navíc. Grafické rozhraní zpravidla nechává v původní podobě, jenom vám navíc umožní nastavit tmavé téma nebo vybrat barvu systémových ikon a přepínačů. Úpravy systému jsou velmi decentní, pro mě přijatelné a hodnotím je pozitivně. Jak už jsem zmínil, OnePlus se také může pochlubit rychlými aktualizacemi systému, čímž splňuje další moje kritérium.

Design a zpracování

Telefon působí docela bytelně, všechny součásti k sobě precizně doléhají a nikde nic nevrže. Displej chrání odolné sklo Gorilla Glass 5, nad displejem je 16Mpx selfie kamera, notifikační dioda, senzory osvětlení a proximity senzor. Na hliníkových zádech najdete duální 16+20 Mpx fotoaparát, přisvětlovací diodu a čtečku otisků prstů. Potěší relativně tenké rámečky kolem displeje. V ruce telefon působí velmi tenkým dojmem díky zajímavému tvarování boků. Zároveň je ale velmi kluzký a jestli vám telefony často padají na zem, doporučuju nějaký kryt nebo pouzdro. Na levém boku najdete třípolohový přepínač profilů a ovládání hlasitosti, na pravém boku potom zapínací tlačítko. Na spodní straně moderní USB-C konektor a taky jednu raritu – 3,5mm audio jack. Celkově mě kvalita zpracování velmi mile překvapila.

Hardware

Když se podíváte na specifikace, jen těžko se dá uvěřit ceně celého zařízení. Hardwarově srovnatelné s Pixelem 2, k tomu více operační paměti a za poloviční cenu. Abych byl konkrétní, tak je to procesor Qualcomm Snapdragon 835, 6GB nebo 8GB RAM, 64 GB nebo 128 GB interní paměti, FullHD AMOLED displej a 3300mAh baterie. Nechybí podpora 5GHz WiFi, Bluetooth, NFC, LTE… Zkrátka vše, co byste v roce 2018 u telefonu očekávali. Odemčení otiskem prstu je bleskové a s Nexusem 6P se vůbec nedá srovnávat. OnePlus nabízí také rychlé odemčení obličejem, které ale není tak bezpečné jako u iPhonů a dá se oklamat obyčejnou fotkou. Kompletní specifikaci telefonu najdete na stránkách výrobce.

Super rychlé nabíjení

Říkají tomu Dash charge a patří mezi nejrychlejší na trhu. Za půl hodiny telefon dobijete na celodenní používání a na 100% mu to trvá zhruba hodinu a čtvrt. Bezdrátové nabíjení byste ale u OnePlus 5T hledali marně, na druhou stranu díky tomu může mít pevné kovové tělo.

Kde se dá koupit?

Telefony OnePlus se dají koupit v českých e-shopech, ale ceny jsou přemrštěné. Mnohem lepší je telefon koupit přímo od výrobce na OnePlus.com, mají sklad v Polsku, takže doručení trvá pár dní a nemusíte platit žádné DPH nebo CLO. Já jsem ho koupil na GearBest.com, kde byl zrovna v akci za krásných $529.

Slovo závěrem

Z telefonu jsem opravdu nadšený, oproti Nexusu 6P je znatelně svižnější, odemykání je rychlejší, barvy AMOLED displeje jsou krásné, fotky za dobrých světelných podmínek lehce nadprůměrné, ve tmě to není úplně ono, ale s tím se dá žít. OnePlus u mě vítězí na plné čáře v poměru cena/výkon/kvalita a pokud příští Pixely od Googlu nepůjdou s dobou, můj další telefon bude opět OnePlus. Pokud vás telefon zaujal, tak tady je ještě video recenze z Mobilenetu.